עולם התעסוקה החדש

הקורונה וכל מה שקרה בעולם בעקבותיה מייצבים לנו עולם תעסוקה חדש. כח העבודה שינה את פניו. ראינו איך די מהר מקצועות וסקטורים שלמים הפכו להיות מיותרים בעולם החדש שבו הבית הפך להיות המרכז.

יחד עם השינוי באופי החיים וההצמדות לבית, סקטורים מסוימים נשלחו די מהר לחל"ת, נמצאו מיותרים בעת הזו של הקורונה. למשל עובדי הקניונים, נותני השירותים מול קהל בחברות השונות, הפקידות שטיפלה בעובדים במפעלים, עובדי המטבחים והמסעדות, רבים מעובדי ענף התחבורה הציבורית, עובדי שדות התעופה, עובדי הניקיון שבמקומות העבודה, העובדים השונים בתחומי ההארחה והמלונאות ועוד. לעומתם פתאום, במצב שנוצר, נזקקו ליותר ידיים עובדות בכל תחומי ההזמנות מהבית: טיפול בקבלת ההזמנות, בהכנת המשלוחים, ובהבאת המשלוחים לבתי המזמינים.

אחרי 9 חודשים בצל הקורונה, ברור לנו שהעולם שאחרי הקורונה לא יחזור להיות העולם שלפני הקורונה. ברור לנו שהבית הופך להיות המרכז החדש בחיינו. ברור לנו שעולם העבודה המשתנה ימשיך במגמת ההשתנות. ברור לנו שמקצועות העתיד לא יהיו יותר מקצועות העבר. 

כל נושא סיפוק הצרכים הבסיסיים של האדם ימשיך להיות נדרש. בכל תחומי סיפוק המזון יצטרכו להמשיך להעסיק עובדים כדי לספק לציבור את המזון הנדרש. אם כי נראה שלאור העולם החדש, שבו לחלק לא קטן מהאזרחים אין את הממון שהיה לפני עידן הקורונה, ככל הנראה שלא נזדקק יותר למגוון העצום של סוגי מזונות ולמותרות בשפע בתחום התזונה. יתכן שנזדקק ליותר ידיים עובדות בתחום החקלאות. אנחנו עדים לסגירה של מדינות עם כל גל נוסף של הקורונה ומי יודע עם אילו גלים של נגיפים נוספים שהולכים להופיע. יתכן אפילו שהחקלאות המקומית תצטרך לספק את כל הצריכה המקומית.

גם בתחום ההלבשה נצטרך בעתיד עובדים שיספקו לאזרחים את הכסות. עידן הקורונה והפיכת הבית למרכז החיים גם לאחר עידן הקורונה, יוריד את הרכישות גם בתחום זה. עובדים רבים יכולים לעבוד מהבית ללא צורך בראווה שהייתה בתחום ההלבשה במקומות העבודה. גם תחום הרפואה והרוקחות ימשיך להיות נדרש ולספק לאזרחים מענה. כמובן שגם כל מה שקשור לדיגיטל הולך להתחזק כמו שאומר ערן שיוביץ.

נראה שאחד התחומים שיזדקק לעוד עובדים רבים יהיה תחום החינוך וההוראה. עוד לפני עידן הקורונה היה ברור שעלינו לעשות שינוי בגודל הכיתות ובמערך הטיפול המקיף. עם הצורך בקפסולות ובהקטנת הכיתות נזדקק לעובדים נוספים רבים בכל התחום הזה ויש לשער שההוראה תהפוך להיות מקצוע נדרש ומוערך יותר.  גם שעות הפנאי הרבות שיעמדו לרשות האזרחים עם הירידה בכמות המועסקים ויתכן שעם הקטנת המשרות, יצטרכו לתת מענה בצורת לימודי רוח בשעות הפנאי ונצטרך להכשיר לכך עובדים רבים.