נפש בריאה בגוף יפה?

כולנו יודעים עד כמה לבריאות שלנו יש השפעה על המצב הכללי שלנו ועד כמה בלי בריאות  החיים הופכים קשים הרבה יותר ומאתגרים יותר. אך מי שסובל מבעיות קשות בדימוי העצמי שלו או שלה בגלל המראה החיצוני שלה או שלו, יודעים עד כמה גם ליופי ולנראות החיצונית ישנה השפעה על הבריאות הפנימית של האדם המשליכה גם היא על הבריאות הפיזית. לכן לדעתי הניסיון להפריד בין מה שנקרא בריאות לקוסמטיקה הוא ניסיון לא מוצלח במיוחד. כמובן שישנם מקרים של רפואה דחופה שנועדו לשמר את הגוף הפיזי בחיים ולטפל במערכות החיוניות שלו. אך בכל הקשור לבריאות כללית יותר, נראה לי כי ליופי ולנראות של האדם ישנה השפעה לא פחותה מטיפול בכאב בכף הרגל או גירוי באף. במקרים רבים התועלת הבריאותית של ניתוחים קוסמטיים היא הרבה יותר ישירה ולא עוברת בהכרח דרך תפיסת העצמי של המנותחת או המנותח. דוגמאות ברורות לכך הן שיפור ביכולת הנשימה לאחר ניתוח אף קוסמטי, שיפור בנוחות בעקבות ניתוח הרמת עפעפיים, שיפור בבריאות העור לאחר מתיחת בטן או עור המתבצעת לאחר ירידה משמעותית במשקל המביאה לעודפי עור רפוי ותלוי ועוד.

יופי
יופי בין טבעי למעוצב

מבחינה ביטוחית ברור לחלוטין מדוע חברות הביטוח שואפות להפרדה שכזו בין ניתוחים קוסמטיים לטובת נראות לבין ניתוחים בריאותיים כביכול. ההפרדה כנראה נובעת מהתפיסה הביטוחית המסורתית של החזרת המצב לקדמותו ולכן ברור כי ניתוחי שחזור יכללו בביטוח משום שמטרתם לשחזר את גופו של האדם והנראות שלו למצב שקדם לתאונה או למחלה או לפגם אחר. אך מה לגבי מקרים כגון ניתוח הקטנת חזה? ברור לחלוטין כי מדובר בניתוח שמטרתו לשפר את נראות המטופלת אך יהיו לו גם השלכות בריאותיות ברורות כגון הפחתת כאבי הגב של המטופלת, אפשרות לעסוק יותר בכושר גופני, שיפור בביטחון העצמי ועוד. אך מרכיבים אלו לרוב אינם נלקחים בחשבון אלא אם רופאה או רופא קבעו כי הניתוח הכרחי.

ייתכן שעם התפתחות האנושות הזכות להיראות טוב ולהיות שלם עם עצמך בצורה חיצונית יהפוך לזכות יסוד של האדם בדומה לזכויות אחרות ואז היחס לניתוחים קוסמטיים ישתנה.
להרחבה:
https://www.kan.org.il/item/?itemid=62256
https://gelos.org/
https://www.publichealth.doctorsonly.co.il/2019/11/177730/