מהו חוק נתוני אשראי?

בשנת 2002 חוקקה הכנסת את החוק הראשוני של חוק נתוני אשראי, חוק זה מאפשר קבלת מידע בנוגע לחובות בבנקים, הוצאות לפועל, תביעות נגד ,אי כיבוד שיקים ועוד. דוח זה נתן לחברות האשראי השונות כשגם הבנקים החזיקו לעצמם מידע הנוגע ללקוחות, בנוגע לעמידות שלו בהחזר הלוואות וניהול מסגרת האשראי שניתנת מטעמו. אך בשנת 2019 נכנס חוק חדש אשר מגדיר מחדש את חוק נתוני האשראי משנת 2002, והוא כשלעצמו בשורה משמחת.

איך זה עובד?

הדבר הראשון שהתשנה היה הוספת נתונים חיוביים אל נתוני האשראי שנאספו, מעבר לכך הגוף הממשלתי אשר אחראי לרכז את הנתונים האלו הוא ל אשר מאחר בנק ישראל. בסיום איסוף הנתונים ובהתאם לבקשת הבנק או חברות האשראי, מעביר בנק ישראל את הנתונים אודות הלקוח אל לשכות האשראי אשר מכינות דוח מפורט וחיווי אשראי שבסופו ניתן למבקש ההלוואה או הלקוח העתידי, ציון מ1 עד 100 המדרג את העמידה שלו אל מול הכלים הפיננסים שאותם הוא מקבל מהבנק.

מטרת החוק

לחוק אשר חוקק בתחילה בשנת 2016 ונכנס לתוקף רק ב12.4.19 יש 4 מטרות עיקריות, כאשר הראשונה שבהם היא הנגשה טובה יותר למתן שירותי האשראי. כך בעצם יותר עסקים קטנים או משקי בית, אשר מעוניינים בהלוואה "משדרגת" ולהם יש דירוג טוב, יוכלו לקבל הלוואה בתנאים נוחים. מכך אתם יכולים להבין כי המטרה השנייה של החוק היא תחרות בשוק האשראי, על ידי דירוג חיובי תוכלו לקבל הצעות אטרקטיביות של הלוואות ומסגרות אשראי המתאימות לכם. המטרה השלישית היא יצירת בסיס אחד עמיד של בנק ישראל, ללא כל זיהוי אישי. לבסוף המטרה האחרונה  היא צמצום אפליה במתן אשראי וצמצום הפערים הכלכליים על ידי דירוג טוב יותר, יוכלו גם עסקים קטנים שכן מצליחים להתנהל בצורה פיננסית טובה יוכלו לקבל הלוואות ומסגרות אשראי בתנאים נוחים יותר.

להיות חיובי

בשביל לשמור על דירוג חיובי כל מה שתצטרכו לעשות זה בעצם לדעת להתמודד עם הכלים הפיננסים שהבנק נותן לכם, כלומר תצטרכו על שמור עובר ושב חיובי, תצטרכו לתת צ'קים עם כיסוי ולא כאלו שלא תוכלו לעמוד בהם, בנוסף והחשוב שבהם הוא גם לדעת כיצד להתנהל בתוך מסגרת אשראי שאותה תקבלו מהבנק ועוד.