הליכון רפואי ושיפור איכות החיים

ההליכון הרפואי הוא אחד המכשירים שתרמו יותר מכל לשימוש האוכלוסיה המזדקנת ברחבי העולם. כל אדם שהגיע למצב בו הוא מתקשה להתנייד כתוצאה מזקנה או מבעיה רפואית אחרת אך שמצבו אינו חמור דיו כדי לעבור לכסא גלגלים שעלול ליצור תלות גבוהה מדי בהמשך. להליכון גם יכולה להיות תרומה משמעותית במקרים של בעיות חוסר איזון ושיווי משקל או לאנשים הנמצאים בתהליך שיקום ופיזיותרפיה. בשונה מכסא גלגלים שלעיתים הופך לפתרון הקבוע – ההליכון כמעט תמיד הוא פתרון זמני. במקרים טובים הוא פתרון זמני בדרך להחלמה ובאחרים בדרך להחמרה ולשימוש בכסא גלגלים.

עצמאות בגיל מבוגר

גם בהליכונים ניתן למצוא סוגים שונים המתאימים למצבים שונים: הליכון ללא גלגלים משמש בדרך כלל לאנשים שיש להם גפיים עליונות חזקות יותר. הליכון רפואי זה עשוי ממתכת קלה, כאשר ארבע הרגליים שלו מצוידות בגומי שמונע מהמשתמש להחליק. הליכון זה מגיע גם עם אפשרות קיפול וניתן לפתוח אותו ביד אחת בלבד. סוג אחר הוא הליכון דו גלגלי עם שני גלגלים קדמיים ושני גלגלים אחוריים מגומי. הגלגלים של הליכון זה קבועים, בניגוד לזה של רולטור והוא לרוב מאובזר יותר. בהליכונים מסוג זה תמצאו כיסי צד לאחסון ומושבים מרופדים. כמו כן, ניתן להאריך את הרגליים כדי לשפר את היציבות והנוחות של המשתמש. הסוג השלישי של הליכונים רפואיים הוא הרולטור הכבד. לרולטר שלושה גלגלים עם גבהים מתכווננים. הרולטר מצוייד בבלמי יד לבטיחות מוגברת, למניעת התנגשויות והחלקה. ברולטור יש גם ידיות גומי כדי להבטיח שליטה ואחיזה טובים יותר ומחזירי אור לתנועה בחשכה.

עם זאת, כל מה שצויין לעיל כמקל על המשתמש ועל תנועתו יכולים גם לסכן את בריאותו במקרים של חוסר התאמה ולכן חשוב מאוד להתאים את ההליכון לצרכי המשתמש ולבטיחותו. כיום ניתן למצוא מגוון הליכונים רפואיים ועזרי הליכה אחרים בחנויות רבות וכדאי לבצע מחקר גם בצורה מקוונת וגם בצורה פיזית, בה אתם יכולים להתנסות בהליכונים עצמם, לפני שבוחרים את ההליכון המתאים לכם. הטכנולוגיה המודרנית סללה את הדרך לשדרוג משמעותי של איכות החיים של הקשישים בפרט ושל האנושות בכלל.