החוקיות של החיים

העולם שאנחנו חיים בו הוא מאוד מורכב. אנחנו לא באמת יודעים מה אנחנו עושים כאן, איך העולם מתנהל על פי איזו חוקיות. אף אחד מאיתנו לא יודע למה הוא נולד דווקא במשפחה שבה הוא נולד, בזמן שבו הוא נולד ודווקא עם התכונות שניתנו לו מהטבע. לא בחרנו אף אחד מהנתונים האלה, אף אחד לא שאל אותנו.

שאלות הנצח

ולמרות שאנחנו יצורים אינטליגנטים ומתקדמים, אנחנו בפועל חיים בתוך עולם שאנחנו לא לגמרי מבינים. אין לנו מושג למה קרה לנו מה שקרה בעבר, או לחילופין מה יקרה בעוד רגע או בעוד כמה שנים. וככל שאנחנו מתפתחים משנה לשנה ומדור לדור, השאלות שלנו על החיים הופכות לעמוקות וגדולות יותר. ואנחנו הופכים מבולבלים יותר.

מרגע לרגע החיים שלנו עוברים בריב. בזוגיות, עם הילדים, עם הקולגות בעבודה או במלחמות בין מדינות. הכול כאוטי כי הקשרים הרוסים, ואין לנו מושג איך לבנות אותם נכון. ואותן שאלות נצח, למה ובשביל מה אנחנו חיים, לשם מה הכול קיים ומה המטרה של כל הטירוף הזה, מהדהדות בלב ובמוח, מבקשות מענה.

משמעות הקיום (מהפרספקטיבה של קבלה לעם)

השאלות האלו שהיום עולות במיליוני אנשים, עלו באנשים בודדים כבר משחר ההיסטוריה. אלו שלא ויתרו, אלא התבוננו וחקרו את הטבע במטרה למצוא תשובה, הצליחו למצוא אותה. הם גילו מה הסיבה למציאות, מה התהליך שמניע אותה, מה התוכנה שמפעילה אותה ומה המטרה שאליה היא מתקדמת.

האדם הראשון שגילה את כל מערכת הטבע הזו היה המקובל הראשון שחי לפני ששת אלפים שנה. הוא נקרא "מקובל" מלשון לקבל, מפני שקיבל מעמקי הטבע את הידע הזה אודות מהות החיים ומטרת החיים. ואת כל הידע שקיבל הוא מסר לאחרים, למי שהיה בשל לשמוע. כך עברה חכמת הקבלה ממקובל למקובל לאורך אלפי שנים, המתינה לדור שלנו שבו יבשיל הרצון התובעני לגלות את משמעות החיים בקרב המוני בני אדם. ולכן היא מתגלה ופורצת דווקא היום.

הקבלה של בני ברוך

בעזרת חכמת הקבלה אדם יכול לשנות את הגורל שלו. במקום להרגיש רק את החיים הקצרים, הזמניים והקשים האלו שכולנו מכירים בעולם הזה, הוא יכול להתחיל להרגיש מערכת חיים הרמונית, עצומה, נצחית, מלאה באהבה והתפתחות, שלא מוגבלת בכל המגבלות הצרות של העולם היומיומי הרגיל.

וכאשר הגוף נפטר, עבור המקובל אין ממש הבדל, כי החיים שלו כבר מתקיימים ברובד אחר לגמרי. הוא מרגיש את עצמו חי, שמח, אוהב, אהוב ומתפתח כל הזמן, ללא תלות בגוף. המקובלים נותנים דוגמה ידועה, שמוות גשמי דומה למצב שאדם מסיר את החולצה המלוכלכת בסוף היום ושם אותה בכביסה. לוקח חולצה נקייה מהארון וממשיך הלאה את חייו. והחיים שלו מאושרים, מלאי משמעות, מימוש עצמי ואהבה